12013/​153

Greta Runeborg (f. Nässjö 1911, d. 1989)

Sven Palmqvist (f. 1906, d. 1984)

To vaser samt en skål af klart og mælkehvid glas. Slebet med motiver. Alle sign. Høj vase sign. Kosta 1941 1769. Mellemst vase (Greta Runeberg) sign. Runeberg Ekenäs. Mindste vase (Sven Palmquist) sign. Orrefors 3111/1. H. 6–13. Diam. 9–13,5. (3)

Fremstår med alders og brugsslitage. Høj vase med en smule glaspest.

Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag