2437/849
Arne Norell (f. Kristinehamn 1917, d. Bredestad 1971)
“Ari”. Lænestol og tilhørende fodskammel med stel af stål. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Formgivet 1966. Udført og mærket hos Norell, Sverige. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Lugter af røg.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag