Samuel Joensen-Mikines (f. Mykines 1906, d. København 1979)
Landskab fra Mykines, set fra vest mod øst, Færøerne. Sign. S. J-Mikines. Olie på lærred. 80×100.
Udstillet: “Atlantisk Rapsodi - billeder af færøerne”, Tønder, 2005.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Behov for let overfladerensning. Mindre tegnestiftshul i lærredet i øverste venstre side.
Moderne kunst og design, 30. januar 2024