902/​663

Martin Bigum (f. København 1966)

“She”. Sign. på bagsiden Martin Bigum 2009–10 med titel. Olie på lærred. 190×135. Uindrammet.

Litteratur: Martin Bigum: “Min personlige kunsthistorie”, Gyldendal, København 2014, geng. helsides i farver side 263. Litteratur: Gengivet på kunstnerens hjemmeside, www.martinbigum.dk/SynchroniCity. Udstillet: “SynchroniCity”, Dogenhaus Galerie, Leipzig, 2010, gengivet i kataloget side 11, 16, 19, 21 (detalje) og 35. Udstillet: “Martin Bigum - Struktur under huden”, Randers Kunstmuseum, Vejle Kunstmuseum og Kastrupgårdsamlingen, 2011–2012. Udstillet: “Martin Bigum”, Arken Museum for Moderne Kunst, Ishøj, 2016–2017, kat. nr. 84, gengivet i kataloget.

Malerier og skulpturer, 8. juni 2021

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK