2434/​576

Magnus L. Stephensen (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)

Syskrin af massiv mahogni opsat på løst stel, beslag af messing. Indvendigt med smal hylde samt lille, justérbar opbevaringsbakke. Udført slut 1930'erne hos snedkermester A.J. Iversen. H. 65. L. 50. B. 30.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1935.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 1, s. 214–215.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Revne på siden af opklappelig top.

I Lyngby
Vur­dering

12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?