Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Reolvæg af massiv teak, bestående af ni bogreoler, vitrineskab, to skabe samt ti sokler. Et skab og fem bogreoler med messingforede samlingshuller. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. H./B. 76. D. 27,5/36. (22)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. En bogreol med brud på front. Nøgler medfølger ikke, men skabe er ikke låste. Nogle huller i bagbeklædning samt nogle grønmalede bagbeklædninger. Fire sokler er 36 cm i dybden. Seks sokler er 27,5 cm. dybe.
Moderne kunst og design, 28. november 2023