2041/​803

Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)

Figurgruppe af grønglaseret terrakotta i form af havfrue og fisk. Tryksign. Just A. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke, dessin 929, II, Denmark. H. 22.

Reparation ved figurens løftede arm samt hals.

Moderne kunst og design, 6. oktober 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK