2041/803
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Figurgruppe af grønglaseret terrakotta i form af havfrue og fisk. Tryksign. Just A. Udført og stemplet hos P. Ipsens Enke, dessin 929, II, Denmark. H. 22.
Reparation ved figurens løftede arm samt hals.
Moderne kunst og design, 6. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag