912/​215

Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)

“Susanna for det tænkte Råd”, ca. 1913. Sign. Jerichau. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 46×55 cm.

Udstillet: Kunstforeningen, Christiania, november 1919, cat. nr. 74, med label på bagsiden. Udstillet: “J.A. Jerichau. De store tider er inde”, Louisiana, Humlebæk, 2021–2022, kat. nr. 28, gengivet i farver side 48. Proveniens: Kunstnerens familie. Foræret til tidligere ejer, april 1921. Proveniens: Privatsamling, Norge.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 7. marts 2023

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

95.000 DKK