Al Hansen (f. New York 1927, d. Köln 1995)
“Venus Buddha Box”, 1992. Sign. Al Hansen, 26/27. Assemblage. Box indeholdende: Udskåret figur af træ, H. 27; blyant tegning sign. Al Hansen 1992, 24×27; fotografi i farver, sign. Al Hansen (fotograf Hans-Hermann T.) 30×21 og kasettebånd, sign. Al Hansen. Edition “art-matrix”, Produktion “art soli(t)(d)aire”. I original kasette 39×26
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Moderne malerier og grafik, 4. marts 2015