2014/​86 Frisisk Barok vægur af bemalet træ og metal, dekoreret med havfruer, putti og bladværk. Delvist 18. årh. H. 68.

Be­skriv­el­se

Frisisk Barok vægur af bemalet træ og metal, dekoreret med havfruer, putti og bladværk. Delvist 18. årh. H. 68.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Lodder samt pendul medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag