903/838
Svea Norén (, Sverige. 20. århundrede)
Håndvævet tæppe af uld i rölakan teknik med geometrisk mønster i gule, brune og grønne nuancer på lys grå base. Signeret SN. Udført i Sverige, ca. 1950'erne. L. 240. B. 168.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021
Vurdering
Hammerslag