1441/​844

Karl J. Otteren

Tre norske kandelabre af sølv, hver med tre lysarme. Sign. monogram, Karl J. Otteren. Vægt ca. 2160 gr. H. 26,5. (3)

Fremstår med skævheder. To stager graveret under bund: Den Norske Stats Oljeselskab 1972–1997. Mindre ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 7. oktober 2014

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK