1303/​158

Sign. semiantikt Meshed tæppe, klassisk design i form af medaljon på rød bund prydet med slyngede grene, blomster og bladværk. Persien. Ca. 1950. 430×316.

Pletvis slidt. Delvis lettere slitage på kant. Slidte frynser. Plettet.

Ældre malerier og antikviteter, 14. januar 2013

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK