2449/787
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Dekor i grønne, hvide, brune og blå nuancer. Sign. UB. Udført 2. halvdel af 20. årh. L. 235. B. 161,5.
Generel god stand med mindre tegn på alder og brug.
Vurdering