1934/35
Peter Kornbeck (f. København 1837, d. sst. 1894)
“Gadeparti fra Torri ved Gardasøen”. Sign. P. Kornbeck 1876. Olie på lærred. 29×47.
Udstillet: Charlottenborg 1877, nr. 153.
Enkelte mindre krakeleringer samt afskalninger. Enkelte retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 19. august 2019
Vurdering
Hammerslag