Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Sæt på seks spisestole af palisander. Sæder betrukket med originalt patineret sort skind. Designet 1962. Udført og mærket med label hos snedkermester A. J. Iversen, København. (6)
Præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 36. Møbeludstilling på Kunstindustrimuseet 21. sept. - 7. okt. 1962.
Litteratur: Mobilia no. 87, oktober 1962, side 21.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 Aar”: bd. 4, omtalt side 198 med følgende: “Den lette spisestuestol af palisander var et af udstillingens bedste møbler. Ædlere træbehandling ses ikke for tiden...”.
Litteratur: Oda, Noritsugu: “Danish Chairs”, ill. s. 73.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet. Sæder med patina og mindre overfladekrakkeleringer. To stole med mindre løshed i samlinger
Moderne kunst og design, 28. september 2021
24 bud