1515/768
Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
Kande af hammerslået sterlingsølv. Buet hank beviklet med flet. Udført og stemplet hos Hans Hansen anno 1936. Vægt 450 gr. H. 15,1.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. april 2015
Vurdering
Hammerslag