2049/721
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
To skåle af stentøj modelleret med bølgende kanter, dekoreret med lys og grønlig glasur. Sign. monogram, 109 og 186. H. 6–8,5. Diam. 11,5–25. (2)
Overfladeridser og mærker. Den lille skål med nogle glasurafskalninger/afslag.
Moderne kunst og design, 1. december 2020
Vurdering
Hammerslag