1440/​1625

Et par tyske urtepotteskjulere med underskåle af porcelæn, dekoreret i farver med jordbærblomster. Underskåle mærket KPM. 19. årh. H. 16,5 cm. Diam. 17 cm. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage. En med hårrevne i bunden.

Varia, 2. oktober 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

900 DKK

900 DKK
850 DKK
(Autobud) 800 DKK
800 DKK
750 DKK