1951/9013
Engelsk George III lygteur i kasse af mahogni indlagt med lyst træ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, timekrans med rormer og arabertal, værk med heltimeslag og kalender. Plakette sign. Jon. Dowson, London. 19. årh.s begyndelse. H. 46. B. 27. D. 18.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle, Nøgle og Pendul medfølger. Senere ankergang.
Selected (udskudt), 23. december 2019
Vurdering
Hammerslag