1951/​9013

Engelsk George III lygteur i kasse af mahogni indlagt med lyst træ, skive af forgyldt messing med gennembrudt hjørneornamentik, timekrans med rormer og arabertal, værk med heltimeslag og kalender. Plakette sign. Jon. Dowson, London. 19. årh.s begyndelse. H. 46. B. 27. D. 18.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle, Nøgle og Pendul medfølger. Senere ankergang.

Selected (udskudt), 23. december 2019

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag