838/​495

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

“Objektspaltning” (Fissure d'objets), 1938. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 100×76.

Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 1 - Malerier 1928–65”, København 1980, nr. 1938/5. Litteratur: “Egill Jacobsen, 13. fascicule de la série des arts plastiques (monographies)”, Bibliotheque de Cobra, København 1950, geng. i bogen. Udstillet: Corner- og Høstudstillingen, Den Frie Udstilling, København 1938, kat. nr. 88. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Kunstforeningen, København 1945, kat. nr. 2 (hovedværket “Ophobning”, 1937, Statens Museum for Kunst udstillet som kat. nr. 1) Udstillet: XXVII'eme Exposition Biennale Internationale des Beaux Arts, Venedig 1956 (sammen med billedhuggeren Erik Thommesen). Udstillet: Egill Jacobsens Retrospektive Udstilling, Charlottenborg, København 1960. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Maison du Danemark, Paris 1962, kat. nr. 4. Udstillet: “Det stille liv”, Kunstforeningen, København 1968, kat. nr. 46. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk 1970–71, kat. nr. 6. Udstillet: Bienal de São Paulo, Brasilien 1971. Udstillet: “De skjulte Cobraer”, Randers Kunstmuseum, Randers 1997, kat. nr. 10. Proveniens: Malermester Carlo Egelund, København. Siden i dennes familie og ikke tidligere udbudt til salg.

Det udbudte værk af Egill Jacobsen - et hovedværk i kunstnerens tidlige produktion - er vidnesbyrd om den kraft og pågående styrke hvormed et nyt formsprog ramte den danske kunstscene i slutningen 1930'erne. I sagens natur findes kun meget få værker fra denne brydningstid tilbage i privateje. Værkets omfattende generalieblad taler for sig selv og vidner ikke mindst om den betydning kunstneren tillagde det.

Malerier og skulpturer, 5. marts 2013

Vur­dering

400.000 DKK

Hammerslag

560.000 DKK