2131/515
Arne Bang, m.fl. (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær skål af stentøj, yderside modelleret med riller i relief. Dekoreret med gråblå glasur. Sign. monogram, 118. Øverste kant med montering af sølv. H. 6,6. Diam. 13,1.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
33 bud