2031/512
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Akademi”. “PH-3/2”. Væglampestel af messing. Mærket Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen, ca. 1928.
Usædvanlig variant med gennemgående afbryder ved vægmontering. Antageligt udført på specialbestilling.
Topskrue samt skruer til underskærm mangler. Skærme mangler. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud