1921/129
Carl Bloch, efter, 20. årh.
“Christian II i fængslet på Sønderborg Slot”. Sign. E. Klein. Olie på lærred. 115×95.
Det originale værk er dateret 1871.
Mindre tryk i lærreded.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2019
Vurdering
Hammerslag