Josif Abramovich Marshak (, Kiev)
Russisk theglasholder af sølv, indvendigt forgyldt, topkant med påsat dekoration i form af svaner, kantet hank med blomster dekoration. Bund mærket 718. Josif Abramovich Marshak, Kiev 1908–1917, lødighed 84. Senere polske stempler. Vægt 180 g. H. 9.
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede sølv i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slidt forgyldning.
Russisk tema, 7. december 2020