Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
En ung pige i en rosenhave. Sign. Peter Ilsted 1889. Olie på lærred. 82×52.
Udstillet: antageligt Charlottenborg 1890 nr. 202 med titlen “Roser”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019