865/​331

Russisk soldatertallerken af porcelæn, dekoreret i farver, spejl med en soldater fra Det Andet Infanteri af Sjette Division: En soldat fra Murinskiy Infanteri Regimentet, en trommeslager fra Nizhegorodsky Infanteri Regimentet, en officer fra Nizovskiy Yegersky Regementet og en officer fra Simbirsky Yegervsky Regimentet, fane i guld med militære attributter, hjelme, sabler, trompeter og den russiske dobbeltørn på grønd grund, fodrand i guld. Den Kejserlige Porcelainsfabrik, Skt. Petersborg. I bund kyrillisk mrk. i blåt H I for Zar Nikolaj I (1825–1855), sign. N. Morozov (med kyrilliske bogstaver), dateret 1844 20/1 og nummeret “19”. Diam. 24.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag