Olga Feodorovna Beggrow-Hartmann (f. Heidelberg 1862, d. München 1922)
En lille pige fanger en bille på den hvide dyne. Sign. O. Beggrow-Hartmann Muenchen. Olie på lærred. 49×60.
På blændrammen rester af en tysk udstillingsetiket.
Den russisk-tyske kunstner Olga Beggrow-Hartmann studerede ved Staatliche Kunstakademie i Stuttgart ved Ferdinand Keller, og boede og arbejdede senere i Skt. Petersborg. Hun arbejdede ofte med opstillinger og netop med humoristiske skildringer af børn som nærværende værk er et fint eksempel på. Olga Beggrow-Hartmann udstillede første gang i Glaspalast i München i 1889, og udstillede siden hen blandt andet både i kvindernes udstillingspavillion, på Den Russiske Kunstudstilling ved Verdensudstillingen i 1893 i Chicago.
Krakeleringer samt retoucheringer og en enkelt mindre reparation.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
10 bud