2049/​557

Jørgen Høvelskov (f. 1935, d. København 2005)

“Harpestolen”. Skulpturel hvilestol af sortlakeret ask, udspændt med sort flagline. Formgivet 1963. Udført og mærket med nr. 03831 hos Jørgen Christensen Snedkeri.

Minimal brugsspor, herunder mindre mærker/ridser.

Moderne kunst og design, 1. december 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag