2123/8540
Russisk bog: The Romanovs 300 years of service til Russia. 2004. Folio. Rigt illustreret. Helbind af maroquin på træplader. Med metal krone på front. Kanter med forgyldning.
Proveniens: Cand.mag. i historie og russisk, Per Carlsen (1948–2020), udstationeret fra 1982 ved den danske ambassade i Moskva, senere dansk ambassadør i Vilnius (1997–2001), dansk ambassadør i Moskva (2005–2010) og dansk ambassadør i Riga (2010–2015).
Med mindre brugsspor.
Russisk tema, 7. juni 2021
Vurdering
Hammerslag