2124/532
Henry Pilstrup, Axel Holm (f. 1890 , d. 1967)
Lommekniv, druesaks samt hårkam med dele af sterlingsølv. Lommekniv udført og stemplet hos Georg Jensen 1933–1944. Dessin 266. L. 7,5. Druesaks udført og stemplet hos Axel Holm. L. 13,6. Hårkam udført og stemplet hos Axel Holm. L. 12,3. (3)
Skindetui medfølger til hårkam.
Lommekniv med enkelte overfladeridser og mærker. Druesaks og hårkam med minimale tegn på alder og brug.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag