2124/​532

Henry Pilstrup, Axel Holm (f. 1890 , d. 1967)

Lommekniv, druesaks samt hårkam med dele af sterlingsølv. Lommekniv udført og stemplet hos Georg Jensen 1933–1944. Dessin 266. L. 7,5. Druesaks udført og stemplet hos Axel Holm. L. 13,6. Hårkam udført og stemplet hos Axel Holm. L. 12,3. (3)

Skindetui medfølger til hårkam.

Lommekniv med enkelte overfladeridser og mærker. Druesaks og hårkam med minimale tegn på alder og brug.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

2.000 kr

Hammerslag

1.350 kr

876936 1.350 kr
274431 (Autobud) 1.300 kr
876936 1.250 kr
274431 1.100 kr
843749 1.050 kr
274431 1.000 kr