1626/803
Dansk design
Standerlampe med svungen stamme af sortlakeret metal, justérbar skærm af perforeret blålakeret metal. 1950–60'erne. H. 138.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet skærm med let bøjede kanter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag
10 bud