2104/719
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Rund vase af stentøj modelleret med tre hanke samt bibelske scener og skrifter. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Jais, 2757. Kgl. P. H. 22,5.
Let patina.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
30 bud