2312/7020
Siddende anefigur af udskåret patineret træ, øjne ilagt porcelæn. Figuren mærket L.C. 59. Bembe, D. R. Congo. H. ex Base 18,5.
Proveniens: Ex. Sanne Nies, Eindhoven, The Netherlands. Ex. Jan Lundberg Malmø Sweden Ex. Swedish private collection.
Tribal art, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag