2312/​7020

Siddende anefigur af udskåret patineret træ, øjne ilagt porcelæn. Figuren mærket L.C. 59. Bembe, D. R. Congo. H. ex Base 18,5.

Proveniens: Ex. Sanne Nies, Eindhoven, The Netherlands. Ex. Jan Lundberg Malmø Sweden Ex. Swedish private collection.

Tribal art, 20. marts 2023

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.500 DKK

14.500 DKK
14.000 DKK