Semion Grigorievich Galkin (, Moskva 1896-1908)
Russisk “Kazanskaja” Gudsmoderikon med Jesus, der velsigner på gammeltroende manér. Tempera på træpanel med rigt punslet og ciseleret oklad af forgyldt sølv, venets dekoreret med cloisonné emalje i form af stiliserede blomster i farver. Semion Grigorievich Galkin, guardein Ivan Sergeievich Lebedk i Moskva 1896–1908, lødighed 84. 31×27.
Proveniens: Erhvervet af den danske sælger i Stockholm før 1980.
For konditionsrapport kontakt: icons@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Please contact: icons@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018