Emil Krause (f. København 1871, d. Farum 1945)
“Dans i en Røgstue”, to skitser. Sign. E. K. Olie på lærred monteret på malepap. 23×28 og 33×28. (2)
”Dans i en røgstue”. Emil Krause (1871–1945) var uddannet maler og grafiker og bosat i Farum i Danmark. I to perioder var han på Færøerne (i 1904 og i 1932), hvor han blandt andet malede maleriet ”Dans i en røgstue på Færøerne” (1905), der forestiller den traditionelle færøske dans i bygden Viðareiði på Viðoy. Maleriet hænger i dag i Tórshavn’s byrådssal. Det særlige ved dette maleri er, at Krause tilsyneladende har malet to versioner af samme motiv. Det andet maleri hænger i byrådssalen i Klaksvík.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 1. juli 2019
38 bud