A. F. Jæger (efter C. W. Eckersberg) (f. Viborg 1801, d. sst. 1873)
Portræt af Frederik VI i hel figur. Verso sign. Malet af A. F. Jæger Viborg 1831. Olie på læred. 78×53.
Originalen af C. W. Eckersberg fra 1822 på Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS1064.
Proveniens: En dansk herregård. Bruun Rasmussen auktion 650, 1998 nr. 230.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020