Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)
Kystparti fra Skagen. Sign. Carl Locher. Olie på lærred monteret på træ. 29×40. Betegnet på bagsiden af værket Søndenstorm Skagen.
Andre marinemotiver
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 612, 1995 nr. 553.
Enkelte mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
31 bud