896/​164

Altona Rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ, front med tre svungne ligeknækkede skuffer, gennembrudt forgyldt sarg udskåret med ornamentik og bladværk. 18. årh.s midte. H. 85. B. 96. D. 57.

Proveniens: Avening Court, Gloucestershire.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler og varia samt Avening Court, del II, 16. september 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK