Peter Ilsted (f. Sakskøbing 1861, d. København 1933)
“En Regnvejrsdag”. Interiør med kunstnerens familie samlet omkring et bord. 1931. Opus 71. Usigneret. Betegnet Original radering af Peter Ilsted og nummereret 50/18. Mezzotinte i farver. Lysmål 50×57.
Minimale overfladeridser. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020