Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
“Langebrobillede”, 1953. Sign. Hornung; sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 90×117.
Udstillet: “Ung Dansk Kunst - 5 malere - 5 billedhuggere”, Stedelijk Museum, Amsterdam og Musée Galliéra, Paris (påskrift på bagsiden). Proveniens: Grete & John L. W. Lamb, Danmark / USA. Værket blev erhvervet direkte fra kunstneren af Grete Lamb, som i 1962 tog maleriet med til USA i.f.m. sit amerikanske giftemål.
Et brev fra kunstneren til maleriets ejer medfølger.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021