2132/793
Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)
Et par væghængte messingringe, reservedele til væghænt askebæger. Formgivet 1960érne. Udført og mærket hos Markaryd, Sverige. H. 4,5. D. 25. Diam. 20. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tilhørende askebæger skål mangler.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag