2132/​793

Hans-Agne Jakobsson (f. 1919, d. 2009)

Et par væghængte messingringe, reservedele til væghænt askebæger. Formgivet 1960érne. Udført og mærket hos Markaryd, Sverige. H. 4,5. D. 25. Diam. 20. (2)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Tilhørende askebæger skål mangler.

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK