Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
To små kurveformede sukkerskåle af sterlingsølv. Hamret overflade og blomsterdekor i relief. Georg Jensen, stemplet hhv. anno 1918 samt Copenhagen (1915-ca. 1919). Dessin 235. Samlet vægt 169 g. H. 7,5. B. hhv. 7,5 og 8. L. 9,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ene kurv med bule indvendigt ved hank. Begge med svenske importstempler samt et indgraveret “C” på undersiden af fod.
956207 | ||
919807 |