903/825
Kerstin Hörlin-Holmquist (f. Arvika 1925, d. Ängelholm 1997)
“Paradiset”. Fritstående tre-personers sofa opsat på ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med naturhvid uld bouclé . Udført hos Nordiska Kompaniet, Sverige, som en del af “Triva-serien”. L. 180.
God stand, ny restaureret og polstret. Stel med mindre ridser og mærker.
Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 30. september 2021
Vurdering
Hammerslag