1748/​510

Axel Larsson (f. Torps, Medelpad 1898, d. 1975)

Et par lænestole med stel samt sider af birk. Sæde og ryg betrukket med lys gråbrun uld. Udført 1930'erne hos Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors med vandstempel herfra. (2)

God restaureret stand. Stel med nogle ældre slag og knubs, overfladeridser og mærker, hovedsageligt ved kanter, hjørner og ben.

Moderne kunst og design, 28. november 2017

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK