2140/908
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skab af teak. Front med fire døre. Indvending med to bakker og hylder. Model BM 67. Formgivet 1958. Udført hos P. Lauritsen. H. 203. B. 110. D. 38.
Nøgle medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker, hak of nogle finérafslag.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud