873/​18

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

Vagtparaden trækker op i anledning af Kongens fødselsdag. Sign. Paul Fischer 1925. Olie på lærred. 150×150.

Udstillet: Bergenholz Kunsthandel ved Frihedsstøtten.

Proveniens: Paul Fischers dødsboauktion , Winkel & Magnussen 156, 1934 nr. 91, reproduced p. 4. Kleis' Efterfølger. Fru E. Th. Grøndahl, Rungsted.

Litteratur: Steffen Linvald, “Paul Fischer-københavnernes maler” 1984 afb. s. 71. Helge Carlsen, “Billedmageren Paul Fischer”, 1991 omtalt s. 20 og afb. s. 21.

På Paul Fischers festlige maleri med garden i rød galla på et Dannebrogsmykket Strøget fejres Christian X's fødselsdag den 26. september. Forrest går tambourmajor Laurits Peter Løvgren Lorentzen. Til højre for Livgarden dirigenten Theodor Christian Marius Lund Dyvig. Ude til venstre ved stigen står Paul Fischer selv og i forgrunden konen Musse og datteren Inge.

De kvindelige strøggængere er i smart tyver-tøj, flere er iført efterårsfrakker med pelskraver og med de karakteristiske klokkehatte trukket godt ned over ørerne. Herrerne er elegant udstyret med noble hatte. Selvfølgelig er også de kasketklædte buddrenge på farten på Kongens fødselsdag og dem slår selv en gallaklædt garde ikke ud af kurs. Lidt næsvist skridter de afsted med garden lige i hælene. På charmerende vis tegner Paul Fischer således et præcist billede af årtiets mennesker og mode. Selv datidens gadeforløb og områdets handelsliv afdækkes minutiøst for beskueren. Det lille korte stræde, Integade, på venstre hånd med A. C. Bangs pelshus i hjørnebygningen er svært at genkende for nutidens øjne. Gaden forsvandt nemlig, da man i 1932 etablerede Bremerholm og Magasins Torv her. Paul Fischers maleri fra 1920'erne tillader dermed et unikt kig ind i en ikke længere eksisterende arkitektonisk fortid. På trods af skiftende moder og bybilledets foranderlighed udstråler malerens fødselsdagshilsen først og fremmest tradition og genkendelighed med sine blafrende Dannebrogsflag og den gallaklædte garde i march på regentens fødselsdag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

1.500.000–2.000.000 DKK

Hammerslag

2.100.000 DKK