1505/1535
Lommeur af 18 kt. guld med nøgleoptræk, hvid skive med romertal og små sekunder, støvkapsel af metal. 19. årh.s anden halvdel. Vægt ialt 80 gr. Kassediam. 44 mm. Urkæde af gulddublé samt æske af træ medfølger.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Kædering ej guld. “Krone” med bule/brud. Nøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 29. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
11 bud