Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
Uden titel. Rød komposition. Sign. monogram samt sign. på bagsiden Hornung. Olie på lærred. 130×164.
Udstillet: “Preben Hornung: En moderne mester”, Nivågaard, 2011.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020